Dna moczanowa

Puryny są to związki organiczne, zawarte w jedzeniu, np. mięsie czy niektórych rybach. Złe rozkładanie puryn i upośledzenie metabolizmu kwasu moczowego, pochodzącego z rozkładu puryn, może doprowadzić do powstania dny moczanowej.

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa jest to bolesna choroba stawów. Najczęściej dotyka ona następujących stawów: śródstopno-paliczkowego dużego palca u nogi (podagra), ręki (chiragra), barkowego (onagra) i kolanowego (gonagra).

Ból w stawach spowodowany jest odkładaniem w torebkach stawowych kryształów soli kwasu moczowego. Ze względu na nadprodukcję kwasu moczowego, nie jest on właściwie rozkładany i wydalany, przez co dostaje się do krwiobiegu, skąd transportowany jest po całym ciele, a odkłada się właśnie w stawach.

Dna moczanowa rozwija się w trzech etapach. Pierwszy, najdłuższy, przebiega zazwyczaj bezobjawowo, a sama jednostka chorobowa jest zwykle wykrywana przypadkowo. Wykrycie dny w jej początkowej fazie daje największe szanse jej pełnego wyleczenia. W drugiej fazie dna powoduje bolesność stawów, a jej nieleczenie może doprowadzić do ich ostrego zapalenia i poważnych ubytków kostnych.

Bazę informacji o dnie moczanowej znajdziesz na stronie: www.dnamoczanowa.com.pl

Symptomy

Objawy dny moczanowej pojawiają się dopiero w drugiej fazie. Do najważniejszych symptomów należą:

  • ostry ból stawu, który z czasem pojawia się coraz częściej, jest mocniejszy i trwa dłużej;
  • zaczerwienienie bolącego stawu, opuchlizna, odczuwanie ciepła w miejscu, które boli;
  • suchość skóry i połyskliwy kolor w miejscu, w którym staw boli;
  • gorączka.

Z powyższymi objawami należy bezwzględnie zwrócić się do lekarza, który zleci badania potwierdzające lub nie istnienie dny moczanowej. Żeby się upewnić, że mamy do czynienia z dną, najczęściej trzeba wykonać badania moczu, krwi i płynu z torebki stawowej. Jeśli w wymazach zostaną wykryte kryształy kwasu moczanowego, niewątpliwie mamy do czynienia z dną moczanową.

Leczenie

Żeby wyleczyć dnę moczanową, należy stosować:

  1. leczenie farmakologiczne lekami przeciwbólowymi i zmniejszającymi stany zapalne torebek stawowych, zmniejszające produkcje kwasu moczowego i jego stężenie we krwi;
  2. dietę, z której wykluczymy produkty zawierające puryny; bezwzględnie należy unikać jedzenia, m. in., tłustych mięs, ryb, szczawiu, szpinaku, rabarbaru, grzybów, roślin strączkowych, podrobów, alkoholu. W żywieniu należy zwiększyć spożywanie płynów (rozrzedzanie kwasu moczowego) i uregulować czas spożywania posiłków;
  3. aktywność fizyczną, która wzmocni stawy i podniesie odporność organizmu.

comments powered by Disqus